10 zlodejov našej energie – ako sa im vyhnúť.

1. Obklopenie sa ľuďmi, ktorí sa len sťažujú, ohovárajú alebo potrebujú zdieľať svoje problémy, tragické príbehy a obavy z budúcnosti. Vnímaš, že to pre Teba nie je žiadnym prínosom? Tak s tým prestaň. Neobklopuj sa nimi. Nebuď pre nikoho odpadkový kôš.

2. Zaplať svoje účty včas. Dlhy sú obrovské psychické bremeno. Preto sa snaž nevytvárať si dlhy a ak už máš dlh vytvorený, snaž sa splácať ho a netvoriť si ďalší.

3. Dodrž svoje sľuby. Ak nedodržíš svoje sľuby, nezabúdaj, že existuje možnosť ospravedlniť sa, zmeniť názor, navrhnúť alternatívne riešenia, alebo povedať jednoducho ′′ Nie ′′ hneď na začiatku. A ak už vyslovíš sľub, malo by to byť niečo, čo reálne vieš splniť. Inak si tým buduješ životný dlh, ktorý ťa zaťaží rovnako, ako dlh finančný. Rovnakým spôsobom kazí tvoje myslenie, emócie a vzťahy.

4. Ak je to len trochu možné, odstráň zodpovednosť zo svojho života, za tie veci, ktoré ťa netešia. Venuj sa tomu, čo ťa baví, čo ti prináša radosť a čo miluješ.

5. Práca na niečom, čo ťa vôbec nebaví, oberá o energiu. Lepšie je tvoriť to, čo ti energiu dáva. Dovoľ si odstúpiť od vecí, ktoré ťa vyčerpávajú. Oddychuj, keď cítiš vyčerpanosť. Potrebuješ prestávku, potrebuješ energiu načerpať. Vyvíjaj aktivitu, no usporiadaj si svoj čas tak, aby to bolo o radosti, príjemných pocitoch a šťastí. Aspoň raz denne urob niečo pre seba. Niečo, čo ti dáva radosť.

6. Zbav sa všetkého spojeného s minulosťou – najmä smutného a zlého. Neobzeraj sa dozadu, tvoja pozornosť musí byť zameraná dopredu. Tam kráčaš.

7. Zvládni svoje zdravie plnou obozretnosťou. Uč sa zachovávať si zdravie. Tvoje telo je stroj a keď sa pokazí, nedokáže veľa. Staraj sa o svoje telo. Je to jediný nástroj, ktorý ti umožňuje život v tomto svete.

8. Uč sa čeliť všetkým toxickým situáciám, v ktorých hráš akúkoľvek rolu – od záchrany svojich priateľov a blízkych, po rešpektovanie (tolerovanie) negatívneho správania iných ľudí voči tebe.
Nenechaj sa vtiahnuť do cudzích príbehov, neprežívaj emočne to, čo sa ťa netýka. Pomôž a odstúp.

9. Rešpektuj fakt, že existujú situácie, ktoré nezmeníš ani ovplyvníš. Nechaj veci plynúť.

10. Odpusť. Odpúšťaj a opúšťaj situácie, ktoré ti prinášajú bolesť. To je jedna z najzákladnejších úloh, potrieb a schopností človeka. Odpustenie.