Soľ, 36 vecí, na čo sa dá používať (okrem ochucovania jedla a varenia)

„Soľ sa dnes vyskytuje na trhu v nespočetných podobách – máme tu soľ morskú, soľ ružovú, soľ do kúpeľa, soľ na mäso, … Je faktom, že je pomerne jedno, čo si posypovou soľou posolíte, vždy je to tá sama chemická zlúčenina (ktorá, pravda, môže obsahovať aj ďalšie prímesi a nečistoty).“

Aj keď dnes všade koluje fáma, že človek údajne „Potrebuje 5 gramov soli denne, aby prežil“, je to lož. Veľká – je to totiž podľa Svetovej Zdravotnej Organizácie najneskoršia hranica, od ktorej sa začínajú u ľudí objavovať negatívne zdravotné následky. Soľ je dnes nasypaná doslova vo všetkých jedlách a to v takom objeme, že sa zhrozíte. Keď jete tzv. normálne česky (chleba, párky, sušienky, obedy v krčme či doma, …), tak jej zjete 3-4x viac, než je táto norma! Tj. 15-20 g denne a na jednu osobu v ČR! Aj keď si príjem soli tzv. strážite, tak rovnako sa nedostanete s „normálnymi vecami z obchodu“ pod dvojnásobné prekročenie normy. Stačí, aby ste si dali makovú buchtu a razom máte 3,6 g (predtým soľ na celý deň). To isté platí pre ľudí, čo si zjedia v rámci „zdravého šalátu“ celú tatársku omáčku či majonézu. Aj vo chlebe suchom je jej moc: 100 g chleba ho má cca 0,6-0,9 g, takže 1 kg šiška celá 6-9 g atď. atď. Čítajte etikety – je to vo vašom záujme!

Výrobcovia to samozrejme neriešia, pretože je to pre nich výhodné (predajú tejto veci viac, pretože ľuďom chutí), rovnako ako sa im oplatí do rezancov sypať glutamát (často pod fikaným názvom „sójový výťažok“ + približne desať iných atď.), ktorý blokuje váš hormón hladu (ghrelin), takže vy potom danej hrôzy zjete viac. Rovnako nezdravé sú mimochodom aj moderné džúsy, pretože fruktóza pôsobí v organizme síce inak ako soľ, ale nakoniec vlastne celkom rovnako negatívne (fruktóza nemá inzulínovú odozvu, takže váš mozog má stále pocit, že ste hladní). Ale to už odbočujeme, späť k soli!

Asi nemusíme pripomínať, že soľ je nezdravá v miere, v akej ju do nás moderná civilizácia napcháva, takže ak to bude len trochu možné, vyhýbajte sa jej! Zaťažuje obličky, núti organizmus zadržiavať nadmerne množstvo vody a zvyšuje váš krvný tlak. V morskej soli (len tej modernej logicky) je navyše príliš veľa plastových nano-častíc, ktoré vám blokujú organizmus.

Takže, čo soľ dokáže?

1. Soľ zlepší chuť kávy

Stačí pridať štipku soli do vášho kávovaru. Týmto dôjde k zlepšeniu chuti kávy, pretože sa týmto zredukuje a zneutralizuje ona akoby kyslá chuť.

2. Dá sa s ňou odstrániť zápach z drviča kuchynského odpadu

Pre vykonanie danej akcie stačí pomerne málo – naliať cca pol šálky rozpustenej soli do danej veci, tú potom použiť podľa výrobcu a poslať zápach ďalej.

3. Dá sa so soľou odstrániť z rúk aj zápach z rýb

Odstrániť z vašich rúk zápach rýb je prekvapivo jednoduchá akcia – stačí si na ruky nakvapkať citrónovú šťavu posypanú soľou, rozotrieť, nechať chvíľu pôsobiť a potom už len opláchnuť a usušiť.

4. Soľ dokáže odstrániť zápach z kuchárskeho / kuchynského denka

Aj tu je to operácia prostá – zo dreveného dynka môžete odstrániť zápach a očistiť ho za pomoci soli. Nasypte jej sem teda bohatý objem. Zľahka ju potom vmasírujte po celej dĺžke za pomoci vlhkej handry. Potom opláchnite vo vlažnej vode.

5. Soľ pomáha na boľavý krk

V rámci odstránenia nepohodlia, ktoré vzniklo vďaka mierne boľavému krku si vykloktajte niekoľkokrát denne s roztokom pozostávajúcim zo ¼ štvrtiny lyžičky soli a pol šálky teplej vody. Je to ako keď si dáte zdravotný cukrík.

6. Soľ pomáha v kúpeli na nohy

V rámci prípravy kúpeľa pre vaše nohy nalejte cca 5 litrov vody do primerane veľkej nádoby (malej vaničky, nafukovací bazénik, „lavór“, …). Potom sem pridajte na ¼ šálky soli a ¼ šálky jedlej sódy. Tu si potom poriadne vypláchajte svoje nohy minimálne po dobu 15 minút.

7. Soľ zaistí jednoduchšie olúpanie vajec

Ak máte radi vajíčka, ale neznášate ich lúpanie, môžete si v tejto veci vypomôcť jednoduchým trikom. Uvarte je v slanej vode a všimnite si, že sa vám budú teraz lúpať o poznanie lepšie.

8. Soľ vie otestovať čerstvosť vajec

Umiestnite dané vajcia do šálky s vodou, do ktorého boli pridané aj dve lyžičky soli. Dobré a čerstvé vajcia sa ponoria, keď ale bude plávať, je to s ním už na hrane / možno je už pokazené.

9. Soľ vie očistiť mastné škvrny na panviciach

Aj tá najmastnejšia panvica dá pokoj za onej konštelácie že si k jej očisteniu vezmete štipku soli. Tú potom rozotrite za pomoci papierového obrúska a nechajte chvíľu pôsobiť. To je všetko. Teraz už zostáva len panvicu opláchnuť rovnako, ako to asi robíte aj u iného riadu.

10. Soľ vie očistiť škvrny po káve a čaju na šálkach

Keď si potrite svoju šálku na kávu či čaj troškou soli, môžete z neho dostať po chvíli snahy aj tie zdanlivo najtrvanlivejšie škvrny.

11. Soľ pomáha dostať dole pierka zo sliepky

Aby ste čo najľahšie odstránili prachové pierka, ktoré rastú na koži sliepok, je pre to najlepšie potrieť ich kožu soľou a nechať chvíľu pôsobiť. Potom by mala ísť od kože o poznanie ľahšie.

12. Soľ zabraňuje tvorbe plesne na syre

Jedným z pozitívnych vplyvov soli je aj to, že keď váš syr, čo práve jete a chcete zvyšok uschovať do chladničky a zabalíte ho do kusu látky namočeného do slanej vody, tak sa tu nevytvorí pleseň, keď ho potom dáte do chladničky.

Rôzne korenia

 „Soľ je síce bezpochyby kráľovnou korenia, ale s ohľadom na modernú civilizáciu je faktom, že jej majú dnešní ľudia jednoznačný (a silno nezdravý) nadbytok (rovnako ako bieleho cukru). Radšej sa preto zamerajte aj na ďalšie a viac zdravé korenia: bylinky, korenie, badián, tymián, kurkuma, … Soľ nemusí byť vždy a vo všetkom dominantnou chuťou skrátka, dajte šancu aj iným!“

13. Soľ pomáha udržať mlieko čerstvé

Keď dáte štipku soli do mlieka, tak ho udržíte dlhšie čerstvé.

14. Soľ pomáha lepšie znášať žihadlá

Ak vás pichla včela / osa / sršeň alebo akákoľvek podobná potvora, tak okamžité dané miesto navlhčite a potrite soľou, týmto dôjde k lepšej úľave od bolesti.

15. Soľ pomáha odstrániť sadze z komína

Občas vhoďte do krbu / do plameňov pri otvorenom ohni doma hrsť soli. Odfarbíte tým jednak plameň na žltú a za ďalšie: pomáha to údajne na uvoľňovanie sadzí tu.

16. Soľ vie udržať rezné kvety dlhšie živé

Keď dáte štipku soli do vody, v ktorej máte odrezané kvety posadené, tak vo váze vydržia o poznanie dlhšie.

17. Soľ pomáha udržať dvorček bez buriny

Asi to poznáte sami – nechcená tráva či rastliny si rašia skrze vaše dláždenie a hocikto z nich preto nie je práve nadšený. Aj tu je boj pomerne jednoduchý a aj prijateľne ekologický: nasypte rovnomerne do dier soľ a zalejte / počkajte na dážď. Samozrejme to nerobte blízko studne.

18. Soľ zabíja nežiaduce rastliny

Zmiešajte v tejto veci cca 1,5 kg soli a 5 litrov mydlovej vody a naneste všetko na rastlinu (stonku aj listy), ktorej sa chcete zbaviť (ideálne rozprašovačom).

19. Soľ vie zabiť zápach aj u tých najhorších topánok

Stačí pre to občasne nastriekať štipku slanej vody do tenisiek. To pomôže stiahnuť vlhkosť a odstraniť prípadný zápach.

20. Soľ dokáže ochrániť vašu rúru / pec

Ak vám prekypel nejaký ten pečený predmet v stále tekutom stave do rúry, tak dané poliate miesto sa nesnažte očistiť hneď, ale namiesto toho posypte soľou. Nebude potom fajčiť ani zapáchať a skončí v tvare chrasty, ktorý sa dá ľahšie očistiť potom.

21. Soľ vie očistiť špinu zo špinavej žehličky

Keď používate žehličku, asi ste si všimli, že sa na nej má tendenciu tvoriť akási divná mazľavá hmota. Keď sa jej chcete zbaviť, nasypte na kus papiera soľ a po tomto papieri prejdite onou žehličkou v rozohriatom stave, čím dôjde k odstráneniu týchto lepkavých miest.

22. Soľ vie zahnať mravca

Stačí streknúť štipku slanej vody na miesta, kadiaľ mravce radi chodia (okná, dvere, prípravne, drezy, …). Mravce po soli neradi chodia

23. Soľ vie zahnať (skrotiť) divoké grilovanie

Ak vám kvapká mastné do plameňov a fajčí + spôsobuje vyššie plamene, tak sem nestriekajte vodu (tá zníži aj teplotu logicky), ale zredukujte plamene aj dym za pomoci soli rovnomerne rozhodenej.

24. Soľ dokáže vyčistiť aj vaše zuby

Použite na to z jednej časti mletú soľ a zo druhej jedlú sódu, sem namočte kefku pred čistením zubov. A potom si ich vyčistite, ako je zvykom.

25. Soľ zaistí ľahšie očistenie ryby

Ak vašu rybu ponoríte do slanej vody pred tým, než ju začnete zbavovať šupín, tak sa následne bude čistiť znateľne ľahšie.

26. Soľ sa postará o to, že sa palacinky nebudú lepiť

Keď potrite soľou miesto, kde budete robiť palacinky (dosť možno to platí aj pre iné jedlá?), tak sa nebudú lepiť.

27. Soľ predĺži životnosť štipcov

To platí samozrejme len pre drevené štipce na bielizeň, ktoré sú dnes dosť na ústupe. Povarte je vo vode so soľou a ich drevo potom vydrží dlhšie.

28. Soľ rozpustí sneh a ľad

Keď osviežte štipku slanej vody či nasypete soli na ľad alebo sneh, rozpustíte ho. To ale musí byť maximálne v teplotách nad hranicou -7 až -9 stupňov Celzia, kedy začína efekt klesať a pod 20 stupňov Celzia úplne zmizne.

29. Soľ očistí aj železnú panvicu

Stačí k tomu naliať na ňu slanú vodu a drhnúť.

30. Soľ dokáže dostať z rúk zápach cibule

Aj tu je to prostá procedúra pomerne – navlhčite si svoje ruky vodou, posypte zvlhčené ruky soľou a rozotrite ju o ruky navzájom, ako by ste sa umývali bežným mydlom. Opláchnete si ruky a hľa, zápach nikde!

31. Soľ dostane z vašej záhrady slimáky

Aj keď je v poslednej dobe sucho a slimáci dali pokoj, tak jeden trik na ne máme aj tu – stačí ich posypať soľou a je po nich.

32. Soľ vám pomôže umyť hlavu

Navlhčite si svoje vlasy, naneste šampón a dajte naviac aj pár lyžičiek soli priamo na kožu. Vmasírujte čo najsilnejšie prstami a vo finále ešte nezabudnite dôkladne opláchnuť.

33. Soľ vám pomôže zbaviť sa nádchy a prečistiť nos

Použite soľ (alebo jej náhradu) ako pomôcku pre prečistenie nosných dutín a uľahčenie / zmiernenie následkov nádchy. Stačí ju rozpustiť vo vode a vdychovať s uterákom cez hlavu (alebo využite dnes dostupné špeciálne naparovacie strojčeky).

34. Soľ vám pomôže užiť si osviežujúcu kúpeľ

Stačí na tento účel dať do vane soľ, nechať rozpustiť a potom si užiť upokojujúcu kúpeľ, ktorá vám prinesie mimoriadne uvoľnenie svalov.

35. Soľ vám pomôže uschovať mäso, aby vydržalo dlhšie

Metóda je to veľmi prostá a je aj jedna z najstarších metód pre uschovanie mäsa na dlhšiu dobu – stačí ho len dôkladne prosolit.

36. Najdôležitejšia survivalová funkcia soli v tele

Najdôležitejšou funkciou soli v tele je zabrániť hyponatriémii. Tá je spôsobená mnohými faktormi, ale vždy ide o stav s príliš nízkou hladinou sodíkových iónov v krvi a skončí šokom a smrťou. Rozumieť potrebnému príjmu soli je rovnako dobré, ako vedieť, ako nám dnes už soľ jednoznačne škodí (pozri začiatok článku).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *