Bajkalský Zen

Bajkalský zen je fenomén, ktorý veda dosiaľ celkom neobjasnila. Ide o prírodný fenomén „vznášajúcich sa“ kameňov, ktorý sa dá vidieť len na Bajkalskom jazere.

Bajkalské jazero je skutočne fascinujúce. Je také obrovské, že sa dá ľahko spliesť s morom, a zároveň ide o najhlbšie, najstaršie a najobjemnejšie sladkovodné jazero sveta. Tieto fakty sú dobre známe, Bajkal ale fascinuje aj fenoménmi, ktoré nie sú až tak dobre zdokumentované. Napríklad „bajkalským zenom“, ktorý mu dodáva priam mystickú auru. Úkaz je pomenovaný podľa východných náboženských smerov, ktoré súvisia s meditáciou a hľadaním životnej rovnováhy. A skutočne: kamene, ktoré balansujú na tenkých ľadových pilieroch, sú akoby prírodným vyjadrením náboženského zenu. Vedci ich skúmajú už roky, ale jednotné vysvetlenie toho, ako fenomén vzniká, zatiaľ nemajú.

Bajkalský zen: Fenomén, ktorý veda dosiaľ celkom neobjasnila | 2
Tento jav sa nazýva „Baikal zen“ ...... - Chcem všetko vedieť | Facebook

Fotografie zvláštnych kameňov sa začali na internete objavovať v hojnom počte v roku 2016. Najprv sa hovorilo, že zábery vznikli vo Photoshope, lenže to nebola pravda. Snímky sú stopercentne skutočné, bajkalský zen sa ale objavuje len vtedy, keď sú naň vhodné podmienky.

Tento vzácny jav sa volá ′′Bajkal Zen" - Počasie pod lupou
Tento vzácny jav sa volá ′′Bajkal Zen" - Počasie pod lupou

Najpravdepodobnejší dôvod vzniku tohto úkazu je podľa vedcov topenie ľadu. Kamene sa nejakým spôsobom ocitnú na zamrznutej hladine, slnečné lúče ale ľad postupne roztápajú. Pod kameňom je však tieň a ľadové vetry, ktoré dujú na Bajkalom, sa starajú o to, aby sa pilier pod kameňom neroztopil. Dodnes ale nie je jasné, prečo sa takýto fenomén vyskytuje len na Bajkale.

This phenomenon is called "Baikal Zen." “This stone can be crushed on the  ice of the Baikal in the Sarma region, during the day they are warmed up  from the sun, but
Learn About Baikal Zen, a Rare Natural Phenomenon in Siberia

Vedci sa ale domnievajú, že s úkazom nejakým spôsobom súvisí aj voda v jazere. Dosiaľ totiž nik nezverejnil záber, na ktorom by bol pilier biely a matný, t.j. pozostával by z vody so vzduchovými bublinkami. Piliere sú vždy číre.

Nech je, ako chce, bajkalský zen je čarovným prírodným úkazom, ktorý k jazeru aj v zimnom období priťahujú množstvo turistov. Na odhalenie jeho záhad si ale ešte budeme musieť nejaký čas počkať.

Baikal-Zen, The Rare Formation of Zen Pebbles On Lake Baikal
This phenomenon is called "Baikal Zen." “This stone can be crushed on the  ice of the Baikal in the Sarma region, during the day they are warmed up  from the sun, but
Ice formation in Lake Baikal. Source: The Atlantic - 9GAG
Rocks on the lake Baikal get heated from the sunlight every now and then  and melt the ice beneath. After the sun is gone, the ice turns solid again  thus creating aZDROJ: https://magazin.pluska.sk/spektrum/bajkalsky-zen-fenomen-ktory-veda-dosial-celkom-neobjasnila?itm_site=magazin&itm_template=gallery&itm_modul=menu&itm_position=1