Čierne kone.

Ľudský mozog má zvláštne schopnosti. To už dnes nie je žiadne tajomstvo. Jedna zo schopností mozgu je vytvoriť obraz na základe informácií, ktoré sme získali a ten okamžite vyhodnotiť ako Pravdu. A ak nám pravda chýba, tak je vysoko pravdepodobné, že si ju nahradíme. Veľmi dobre to vystihuje ilustračný obrázok. Mimochodom, vynikajúca fotografia.

Ak Pravdu poznáme, vidíme jasnejšie všetko, čo sa okolo nás deje. A tak aj na fotografii namiesto tieňov podobajúcich sa na čierne kone, uvidíme zebry. Zebra nie je zebrou, len keď ju vidíme zboku. Zebra je zebrou, aj keď ju vidíme zhora. Zebra je dokonca zebrou, aj keď ju nevidíme…

A tak je to so všetkým… kým to nie je ešte horšie… kým sa nestaneme obeťou manipulácie. Kým nám niekto dopredu nenahovorí, že to, čo sa deje, je to, čo on tvrdí. A je to pravda a hotovo! A ak máš iný názor, potrestajú ťa. Alebo zosmiešnia. Alebo obmedzia… urobia z teba menejcenného človeka. Ak máš slabšiu povahu, rýchlo zabudneš na zebry a radšej uvidíš čierne kone. A aj keď to nie je Pravda, tvoje okolie ťa uzná za seberovného. Veď v podstate sa to v tej chvíli aj stane.

Nech už sú čierne kone čokoľvek v tvojom živote, vždy je to iba tieň zebry. Tak ako polopravdy budú vždy iba tieňom Pravdy. A ak už neskúmaš, tak už ťa majú!


S úctou Milan
www.zijemevedome.sk