Dobšinská ľadová jaskyňa.

Tento chránený prírodný výtvor je jeden z najvzácnejších a najpozoruhodnejších prírodných javov na Slovensku. Dobšinská ľadová jaskyňa, ležiaca v Slovenskom raji, patrí svojou dĺžkou a hĺbkou k najväčším ľadovým jaskyniam v Európe. Nikde mimo alpskej oblasti sa v Európe nenachádza toľko ľadu- viac ako 110-tisíc m3 ľadu s hrúbkou miestami väčšou ako 25 m. Najväčšia hrúbka ľadu sa udržiava vo Veľkej sieni, kde dosahuje až 26,5 m.

Dobšinská ľadová jaskyňa - Turistická Atrakcia v oblasti Dobšinská ľadová  jaskyňa
Virtuálna prehliadka Dobšinskej ľadovej jaskyne | SDEŤMI.com


Vďaka svojmu významu a unikátnej výzdobe bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Jaskyňu objavil 15.júna 1870 banský inžinier E. Ruffini so spoločníkmi Gustávom Langom a Ondrejom Méga. Už o rok ju miestni nadšenci sprístupnili verejnosti. V roku 1882 sa stala prvou elektricky osvetlenou jaskyňou v Uhorsku. Navštívilo ju viacero významných osobností, okrem iných aj bulharský cár a srbský kráľ. V roku 1890 sa vo Veľkej sieni konal koncert na počesť Karola Ľudovíta Habsburského.

Dobšinská ľadová jaskyňa - BELLEVUE**** Grand Hotel, Vysoké Tatry
Region Kosice


V minulosti sa v jaskyni organizovalo letné korčuľovanie.

Dve krajiny | Ödön Kacziány - Dobšinská ľadová jaskyňa
Korčuľovanie v Dobšinskej ľadovej jaskyni - VUCKE


Pôvodne bola spojená so Stratenskou jaskyňou, avšak zrútením časti jaskyne sa prirodzené spojenie prerušilo. V tom čase sa vlastne začalo jej zaľadňovanie. Zo svetoznámych ľadových jaskýň je Dobšinská ľadová jaskyňa najnižšie položená, čo zvýrazňuje jej jedinečnosť. Ľad sa zachováva vďaka tvaru jaskyne, ktorá od vchodu klesá. V jej spodnej časti sa udržiava studený vzduch, ktorý sa ani v lete neohreje nad hranicu bodu mrazu.

Dobšinská ľadová jaskyňa | Jaskyne Stratená | KamNaVylet.sk
Dobšinská ľadová jaskyňa - Ľadová krásavica - LIVE MagazínZDROJ: Objavené v útrobách internetu