Dva klinčeky každý deň

Pravdepodobne každý z nás v kuchyni má koreničku plnú sušených klinčekov. Najčastejšie sa toto korenie používa v zime, keď prichádza sezóna studeného počasia a chcete sa udržať v teple s hrnčekom teplého vareného vína v ruke.

Ukázalo sa, že klinčeky môžu byť použité nielen na kulinárske účely. Klinčeky sa veľmi úspešne využívajú aj v medicíne, korenie pomáha pri liečbe a prevencií mnohých chorôb (samozrejme po konzultácii s lekárom). Tieto veci môžete pozorovať na vašom tele, ak ich zaradíte do svojej každodennej stravy.

prospech zo sušených klinčekov

V klinčeku nájdeme obrovské množstvo užitočných látok:

vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B4, B6 a B9), vitamín C, vitamín E, vitamín K
minerály: draslík, vápnik, sodík, horčík, fosfor, železo, mangán, meď, selén, zinok
Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny
éterický olej, ktorý obsahuje eugenol, karyofylén a ylangén

Prečo žuť klinčeky?

Prevencia chrípky, angíny a zápalových ochorení (doplnok liečby aj prevencia, hlavne v časoch chrípky)
Bojujú proti baktériám a patogénom v ústach a tráviacom trakte
Stimulujú vylučovanie tráviacich štiav
Výborné pre ľudí trpiacich nízkym krvným tlakom
Odbúravajú stres a prospievajú nervovej sústave
Zvyšujú chuť do jedla, ale zároveň jedlo ľahšie strávite
Odstraňujú žalúdočné kŕče
Hneď osviežia dych, pretože likvidujú baktérie v ústach

Doktorka, ku ktorej chodí celá moja rodina, nám odporučila žuť klinčeky. Na  chuť som im neprišla, no sušené klinčeky sú všeliekom na všetko! | Babské  Veci


Toto sa stane vo vašom tele,
ak si dáte len 2 klinčeky denne

Posilnia imunitný systém

Klinčeky sú jednou z najlepších potravín, ktoré môžeme využiť na podporu imunity, pretože zvyšujú množstvo bielych krviniek v tele, čo nám pomáha bojovať proti infekciám. A to všetko vďaka vitamínu C, ktorý obsahujú.

Zbohom zlý dych, bolesť zubov a baktérie v ústach

Klinček- úľava pri reumatizme, bolesti zubov i kĺbov - Dobré rady a nápady

Už v dávnej minulosti sa korenie veľmi často využívalo v boji proti baktériám a vírusom v ústnej dutine. Tiež fungujú antibakteriálne a analgeticky v prípade bolesti zubov. To ale samozrejme neznamená, že zastúpia funkciu zubára. Berte ich len ako skvelý doplnok starostlivosti o zuby a ústnu dutinu.

Klinček je známy svojim analgetickým účinkom, je schopný zmierniť nielen bolesť zubov, ďasien, vredoch, aftách a zápalových ochorení v ústach. Tiež podporuje celkové orálne zdravie a osviežuje dych.

Prispievajú k zdravej pečeni

Pečeň je zodpovedná za detoxikáciu nášho tela a metabolizáciu liekov, ktoré užívame. Eugenol prítomný v klinčekovom oleji zlepšuje funkciu pečene.

Naštartujú správnu tvorbu tráviacich štiav

prospech zo sušených klinčekov

Táto vlastnosť korenia je veľmi užitočná pre ľudí trpiacich gastritídou a problémami s vylučovaním žalúdočných kyselín.

Žuvanie klinčeka pomáha zvyšovať chuť do jedla.

Naopak, vyhýbať by sa mu mali ľudia trpiaci zvýšeným vylučovaním žalúdočných kyselín a žalúdočnými vredmi. Klinčeky majú priaznivé účinky pri liečbe ochorení tráviaceho traktu, pečene, meteorizmu a zápalu hrubého čreva.

Podporujú nervový systém, odstraňujú stres a nervozitu

prospech zo sušených klinčekov

Toto korenie má ukludňujúci  účinok. Z klinčekov sa vyrábajú aj mierne sedatíva používané v medicíne. Stačí ich počas dňa, alebo pred spaním požuť a zmierni sa level stresu a tiež podporíte lepší spánok.

Tiež pomáhajú v prípade, že vám stres spôsobuje bolesť. Ako sme spomínali, klinčeky majú analgetický účinok.

Žuvanie klinčekov pred spaním je teda výborný spôsob, ako sa zbaviť baktérií v ústach, upokojiť zaneprázdnenú myseľ a odstrániť aj bolesť a napätie, ktoré vám bráni v dobrom odpočinku.

Veľmi upokojujúco na ľudskú psychiku pôsobí aj vôňa tohoto korenia.

Sú dobré pre vaše kosti a kĺby

Chcete zdravé kĺby? Pozrite, ako by mala vyzerať vaša strava | MojaVýživa.sk

Klinček obsahuje určité prvky, ako sú flavonoidy, mangán a eugenol, ktoré podporujú zdravie kostí a kĺbov.

Tieto látky zvyšujú hustotu kostí, podieľajú sa na tvorbe kostného tkaniva a pomáhajú absorbovať potrebné minerály do kostí.

Sú plné antioxidantov

Klinčeky sú jedničkou a najúčinnejším zdrojom výživy polyfenolov. Polyfenoly sú mikroživiny, ktoré absorbujeme, keď konzumujeme rastlinnú potravu.

Majú mnohé výhody pre naše telo: znižujú cholesterol a krvný tlak, zlepšujú funkciu a pružnosť tepien a celkovo predlžujú životnosť.

Môžu pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi

Klinček je ideálny pre ľudí s problémami s krvným cukrom, ako je cukrovka, pretože pôsobia ako inzulín v tele.

Pomáhajú presúvať prebytočný cukor z krvi do buniek, obnovujú rovnováhu a udržiavajú hladinu cukru v krvi pod kontrolou.

prospech zo sušených klinčekov

Spomaľujú zrážanie krvi

Je známe, že eugenol nájdený v klinčekoch spomaľuje zrážanie krvi. Len majte na pamäti, že to môže reagovať zle s liekmi na riedenie krvi. Konzultácia s lekárom je rozhodne nutná skôr, ako začnete užívať viac kusov klinčekov denne. Nezabudnite, že aj v prípade tohoto zázračného korenia platí všetko s mierou.

Zmierňujú kŕče a stimulujú maternicu

Zaujímavé je, že užívanie klinčeka môže mať na rôzne orgány rôzny účinok. Na jednej strane odstraňujú gastrointestinálne kŕče a na druhej strane niektoré zdroje uvádzajú, že dokážu vyvolať kontrakcie maternice (podobne ako malinový list). Klinček môže tiež mierne zvýšiť krvný tlak.

Ako užívať klinčeky

Ak chcete zachovať zdravie kardiovaskulárneho systému, doprajte si špeciálne víno, ktoré mnohí milujú . Ale malo by byť varené podľa špeciálnej receptúry. Ak chcete čo najviac vyťažiť z klinčekov, musíte ho pravidelne užívať aj  niekoľko týždňov (ale len lyžičkách)

prospech zo sušených klinčekov

Vezmite si pol litra červeného vína (je dôležité vziať skutočné víno, nie z prášku) a vložte do fľaše 5 klinčekov, ak chcete, môžete pridať škoricu. Zatvorte fľašu a položte ju na tmavé miesto po dobu 3 týždňov. Táto kúra sa má užívať len ako 1 lyžička s čajom 1 až 3 krát denne. Ak trpíte perorálnymi problémami, mali by ste klinček žuť.

prospech zo sušených klinčekov

Ak chcete stimulovať trávenie, žujte 1-2 klinčeky 15 minút pred jedlom. Majte však na pamäti, že ľudia s vysokou kyslosťou žalúdka a žalúdočnými vredmi sa tejto kúre musia vyhnúť.

Aby ste sa zbavili kožných vredov, naneste na postihnutú oblasť 1 kvapku koncentrovaného klinčeka z esenciálneho oleja. Pri problematickej pokožke sú veľmi prospešené kúpele s klinčekovým olejom.

prospech zo sušených klinčekov

Nekupujte nikdy príliš suchý klinček. V takom korení s najväčšou pravdepodobnosťou nie sú takmer žiadne užitočné éterické oleje. Jeho kvalitu môžete skontrolovať jednoduchým položením korenia do pohára vody. Dobré klinčeky budú plávať vertikálne (s nohou dole) alebo pomaly klesať na dno. Ak sa klinček drží na hladine vodorovne, užitočné esenciálne oleje sa už stratili.


ZDROJ: https://tojenapad.dobrenoviny.sk/toto-sa-stane-s-vasim-telom-ak-si-date-kazdy-den-len-2-klinceky-2-2/?fbclid=IwAR1LK1qXqxISYTM-N67I21IuQyeEcqPlWQyVBI7pk47s7DVK0B14-r1rfFo