Generál Sherman, najväčší strom na svete.

Strom s názvom ,,Generál Sherman“ je nielen najväčším obrovským sekvojom, ale je aj najväčším stromom na svete . Je vysoký 83,8 m (274,9 stôp), jeho obvod vo výške pŕs je 24,10 m (79 stôp) (pri zemi je to 31,3 m alebo 102,6 stôp). Šírka koruny je 33 m a prvá vetva začína iba na 40 m alebo 130 stôp!

Koľko rokov má tento strom ?

Dlho sa predpokladalo, že tento strom dosiahol vek 2 000 až 3 000 rokov. Iní dokonca hovorili o vekoch od 6000 do 11000 rokov. Výskum z roku 2002 však ukázal, že má pravdepodobne „iba“ niečo vyše 2 000 rokov. V minulosti boli vyrúbané sekvoje, ktoré sa zdali byť 3220 rokov staré (spočítaním letokruhov) a predpokladá sa, že by tam mohli byť aj obrovské sekvoje staré až 4000 rokov, pretože tie najväčšie nie sú vždy tie najstaršie.

Obrázok nižšie predstavuje pokus o zobrazenie celého stromu na jednom obrázku. Všimnite si ľudí stojacich pri základni stromu. Generál Sherman je najväčší obrovský sekvoj, ale nie je ten, ktorý má najväčší obvod, ani nie je najvyšší. Upozorňujeme tiež, že najvyšší strom na zemi je takmer o polovicu vyšší ako generál Sherman.

Často sa mu hovorí najväčší živý tvor na zemi . O tom by mohla byť nejaká diskusia. Nech je to už akokoľvek, je fakt, že sa nenašiel jediný stojaci strom, ktorý by mal väčší objem kmeňa ako generál Sherman.

General Sherman Tree in Sequoia National Park | Expedia.co.in

Je namieste zamyslenie sa nad tým, že prečo je na našej planéte tak málo starých stromov… a že lesy po celej planéte sú takmer rovnako staré… títo osamelí velikáni však naznačujú, že minulosť môže byť iná, než akú nás učili v školách.

Zdroj: https://www.monumentaltrees.com/en/trees/giantsequoia/biggest_tree_in_the_world/