Jaskyne Kondana, Maharashtra, India

Jaskyne Kondana sa nachádzajú v malej dedinke Kondana, 33 km severne od Lonavaly a 16 km severozápadne od jaskýň Karla. Táto jaskynná skupina má 16 budhistických jaskýň. Jaskyne boli vykopané v 1. storočí pred Kr.


Stavba kamenného vchodu na vzor dreva je pozoruhodná. Dalo by sa povedať, že na dnešnú dobu a na podmienky, kde sa nachádza, je priam nerealizovateľná. Do jaskyne sa dá dostať zostupom z dediny Rajmachi.

Na veľkej indickej Polostrovovej železnici a na úpätí starej kopcovej pevnosti Rajmachi je skupina jaskýň Kondane, ktorú si v 19. storočí prvýkrát všimol Vishnu Sastri a čoskoro potom ju navštívil Pán Law, a krátko na to zberateľ Thana.

Nachádzajú sa tvárou v tvár nepriaznivým poveternostným podmienkam, a úplne skryté z pohľadu hustého lesa pred nimi. Voda steká cez skaly nad nimi aj počas značnej časti obdobia sucha, čo poškodzuje stavbu vchodu. No aj napriek tomu ešte vždy vyzerá očarujúco…

Na záver už len otázka, na ktorú nikto nemá odpoveď. Ako je možné, že to tu stojí dve tisícročia a kto to vtedy bol schopný postaviť ?


ZDROJ: Objavené v útrobách internetu.