Levitácia ako reálny fyzikálny jav.

Obyvateľ mesta Novosibirsk Denis Šepeľ usporiadal v Tomske vedeckú vzdelávaciu výstavu s názvom Levitácia. Na nej vedec demonštruje nielen rôzne efekty a spôsoby levitácie malých kameňov a ľahkých predmetov, ale predvádza aj svoj vlastný vynález, ktorý núti levitovať niekoľko prírodných nemagnetických kameňov o celkovej hmotnosti 1 až 5 kg.

Levitácia ako reálny fyzikálny jav - OZ Biosféra

Denis Šepeľ: „Toto je prvá výstava na svete, ktorá ukazuje a reálne demonštruje technológie levitácie. Zdôrazňujem, tento jav nie je žiadny zázrak, ale čistá veda. Za posledných 80 rokov všetky známe druhy levitácie boli spojené s veľmi zložitými podmienkami potrebnými pre vytvorenie tohto efektu. Napríklad, vo fyzike široko známy efekt Meissnera, keď sa magnet vznáša nad supravodičom, ktorý si vyžaduje veľmi silné chladenie až do mínus 196 stupňov Celsia (teplota kvapalného dusíka), čo je veľmi zložité demonštrovať. Efekt levitácie vytvorený akustickými vlnami vyžaduje pomerne zložité a drahé vybavenie. Preto sa na výstave predvádza prístroj na báze magnetov a okrem toho mnou vypracovaný systém, ktorý dvíha a stabilizuje na určenej výške ťažšie kamene.“

Levitácia ako reálny fyzikálny jav - OZ Biosféra

Denis Šepeľ hovorí, že nad vytvorením prístroja levitácie a stabilizácie nemagnetických objektov strávil jeden rok. Vynálezca, ktorý má ekonomické vzdelanie neprezrádza podrobne princíp prevádzky zariadenia, len hovorí, že tento systém má hmotnosť 100kg a je napájaný z jednoduchej domácej zásuvky na 220V.

„Systém, ktorý som vymyslel, je schopný dvihnúť, a čo je dôležité, stabilizovať vo vzduchu alebo v inom plyne predmety o hmotnosti 1 až 5kg. Silnejším prístrojom na tom istom princípe je možné zdvihnúť človeka. Ja vidím praktické využitie pri vytváraní prepravných platforiem, ktoré sa budú pohybovať na princípe levitácie. Bohužiaľ, zatiaľ vám ešte nemôžem prezradiť princíp systému, pretože zariadenie sa ešte patentuje.“

 40 ročný Denis Šepeľ sa priznáva, že jeho know-how viedlo k búrlivej diskusii medzi vedcami v Novosibirskom vedeckom mestečku. Dokonca bol obvinený zo šarlatánstva, keď odmietol odhaliť tajomstvo systému.

Levitácia ako reálny fyzikálny jav - OZ Biosféra

„Podarilo sa mi vyriešiť problém stabilnej a kontrolovanej levitácie veľkých nemagnetických predmetov, ktorý vedci dlho považovali za nemožný. Ja som bol fascinovaný touto myšlienkou a zložil som toto zariadenie, aj keď nie som vzdelaním fyzik. V živote som človek polyglot, zaujímajú ma konkrétne témy rôznych oblastí poznania, napríklad pred 2,5 rokom som študoval paleontológiu a programovacie jazyky.”

Okrem exponátov na výstave Levitácia sú predmety, pomocou ktorých môžu návštevníci sami vytvoriť efekt vznášajúcich sa predmetov vo vzduchu.

Denis Šepeľ na výstave tiež ukazuje príklady známych ilúzií, ktoré sú vydávané za levitáciu. Napríklad sediaci jogín, ktorý v skutočnosti sedí na dômyselne zamaskovanej opore.

Pozrite si videa a urobte si záver sami 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=nAHaxBFoIkk&t=40s

https://www.youtube.com/watch?v=hXUyjFs0e9o&t=48s

https://www.youtube.com/watch?v=mWXd0c9CKeM&t=49s
ZDROJ: https://www.biosferaklub.info/levitacia-ako-realny-fyzikalny-jav/