Lieskový oriešok.

Je bohatý na živiny. Pokiaľ ide o obsah kalórií (asi 700 kilokalórií), prekoná chlieb 2-3-krát, mlieko 8-krát, ako aj čokoládu.

Obsahuje až 60% oleja, ktorý pozostáva z glyceridov kyseliny olejovej, stearovej a palmitovej, ktoré zabraňujú rastu cholesterolu v krvi, chránia pred cievnymi ochoreniami a sú nevyhnutné aj pre rastúci organizmus-telo.

Koľko kalórií je v lieskových orieškoch 1 kus, koľko kusov denne môžete  jesť, koľko lieskových orechov váži bez škrupiny


Lieskový oriešok sa vyznačuje aj vysokým obsahom bielkovín (20%), prítomnosťou vitamínov B1, B2, C, E, minerálov: draslík, železo, kobalt, fosfor, vápnik, zinok, cyamín, niacín, bielkoviny.

Najdôležitejšou vlastnosťou vitamínu E je jeho schopnosť predchádzať tvorbe rakovinotvorných faktorov v tele: je silnou profylaktikou proti rakovine, ako aj chorobám srdca a svalového systému.

Vápnik posilňuje kosti a zuby, železo je potrebné na krv, zinok – na produkciu pohlavných hormónov, draslík – na činnosť nervového a svalového systému.

Jual Hazelnut / Raw Hazelnut / Hazelnut Mentah 1kg - Jakarta Timur - Rempah  Mamak | Tokopedia


Ako dietetická potravina sa používa na choroby kardiovaskulárneho systému a anémiu, zväčšenie prostaty, kŕčové žily, flebitídu, trofické vredy hlavy a kapilárne krvácanie. Obsahuje látky, ktoré podporujú zavedenie toxínov z tela (najmä z pečene).

Vysoký obsah draslíka, vápnika v kombinácii so zinkom prispieva k účinnému vývoju a posilneniu kostnej štruktúry a zabraňuje vysokému krvnému tlaku. Dopriať si ich môžu aj diabetickí pacienti.

Lieskové oriešky obsahujú látky, ktoré odstraňujú toxíny z tela (najmä z pečene). Zabraňuje hnilobným procesom, prispieva k detoxikácii tela a posilňuje imunitný systém človeka.


ZDROJ: Vytiahnuté z útrob internetu