Mont Saint-Michel. Jeden z najkrajších hradov sveta.

Rozprávkový ostrov, čarovná dedinka a tajomné opátstvo. Aj takto sa dá opísať jedno z najkrajších miest sveta – svetoznámy Mont Saint-Michel. Poďte sa spolu s nami pozrieť do histórie, ktorá sa ukrýva za stáročnými múrmi tohto hradu.

Obec s názvom Le Mont Saint-Michel v preklade doslova znamená Hora sv. Michaela. Toto čarovné miesto sa nachádza na území Dolnej Normandie vo Francúzsku. Celý ostrov, záliv a opátstvo sú zapísané do svetového zoznamu UNESCO, keďže ide o výnimočné miesto plné historických pamiatok. 

Z histórie

Podľa legendy sa v roku 708 n. l. zjavil biskupovi Aubertoviarchanjel Michael a poveril ho, aby na skalnatom ostrove postavil kaplnku. Biskus Aubert však spočiatku pokyn ignoroval, až kým mu archanjel nevypálil dieru do jeho lebky. Tak sa začala písať história tohto čarovného miesta. 

Napokon biskup rozhodol, že na vrchove ostrova postavia oratórium (oddelený a čestný priestor v kostole). Veriaci sa na vrchole Mont Saint-Michel začali schádzať, prosiť archanjela Michaela o ochranu a z Mont Saint-Michel sa stalo pútnické miesto.

V roku tu 966 založil vojvoda Richard I. v Mont Saint-Michel benediktínske opátstvo. V 11. storočí si už Richard II. vybral za staviteľa hlavného kostola opátstva architekta Williama de Volpiana. Ten sa postaral o návrh románskeho kostola, ktorého lode sa pretínali priamo na najvyššom mieste kopca. 

Aby bola vykompenzovaná váha masívneho kostola, bolo tu postavených viacero podzemných krýpt a kaplniek. V 12. storočí bola celá stavba zosilnená vybudovaním hlavnej fasády kostola. 

Opátstvo v 12. storočí čelilo pokusom o dobytie. A aj keď bol tento pokus neúspešný, oheň z podpálenej dedinky sa rýchlo šíril a zničil hlavný kostol tak, že sa zrútila jeho strecha. Následne francúzsky kráľ ponúkol finančné prostriedky na výstavbu nového kostola v neogotickom štýle. Nasledovalo dlhé obdobie rekonštrukcií a budovanie ďalších objektov opátstva.

Náročné obdobia

Hradby boli okolo brehu ostrova postavené už v 15. storočí a ich účel bol veľmi jednoduchý – ochrana ostrova počas storočnej vojny medzi Anglickom a Francúzskom. Angličania chceli tento malý ostrov viackrát dobyť, no nikdy sa im to nepodarilo.

V roku 1780 bola vybudovaná fasáda v klasicistickom štýle, ktorú môžeme v Mont Saint-Michel obdivovať dodnes. Komplex je veľmi rozsiahly a je zmesou rôznych typov architektonických štýlov, ktoré však spoločne vytvárajú dokonalé majstrovské dielo. Súčasťou komplikovaných hradieb je je niekoľko veží, ako napríklad Veža slobody, Kráľova veža, Arkádová veža a Gabrielova veža.

Od 15. storočia opátstvo slúžilo aj na väzenské účely, “temné” obdobie tohto miesta trvalo až do roku 1863. V tom čase bol schválený zákon, ktorý prinavrátil opátstvu výlučne cirkevné účely.

Výstavba hlavného opátskeho kostola Eglise Saint-Michel sa začala už v roku 1020. Pôvodne išlo o románsku stavbu, ktorú dopĺňajú rôzne gotické prvky, napríklad zdobený gotický organ, ktorý pochádza z 15. storočia. Z hlavného opátskeho chrámu vedie schodisko Escalier de Dentelle priamo na terasu s prekrásnym výhľadom na more. V opátstve sa tiež nachádza aj farský kostol, kde sa v súčasnosti pravidelne usporiadavajú bohoslužby.
ZDROJ: https://www.idem.sk/idem/clanok/mont-saint-michel-vo-francuzsku-co-ukryva-jeden-z-najkrajsich-hradov-sveta