Naerum, Dánsko

Tieto neobvykle tvarované záhrady sú navrhnuté záhradným architektom Sørensenom v roku 1948. Žije tu takmer 40 rodín, všetko vo svojej vlastnej malej ríši, ale stále v blízkosti prírody. Nie všetci tu majú trvalé bydlisko, sú tu aj chaty, ale všetky záhrady majú pravidelný oválny tvar 25×15 m.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Naerum Dansko

Samostatné živé ploty vytvárajú možnosť voľného pohybu susedov po celej oblasti a zároveň ponechávajú trochu súkromia. Vo vnútri živých plotov sú okrasné záhrady, ktoré si každý formuje podľa svojho vkusu. 

Na obrázku môže byť vonku

Trávnaté plochy medzi živými plotmi udržiavajú kvalitné ekologické kosačky (ovce! 🙂 a slúžia aj ako vynikajúce futbalové ihrisko – bludisko – úkryt pre mladých obyvateľov. Tieto diely sú v spoločnom vlastníctve.

Prečo som tento článok zaradil na našu stránku stránku žijemevedome? Lebo svedomovaním samých seba už nelipneme na každom kúsku svojho vlastníctva spôsobom, že nikto iný sa nesmie ničoho môjho dotknúť. Otvárame sa a získavame viacero spôsobov a možností vzájomného spolunažívania v priestore napríklad aj takto, ako to vidíme v tomto prípade. Ľudia sa vzdali pár štvorcových metrov v prospech celej obytnej zóny, čo vedia využiť hlavne deti na hranie a starí ľudia na prechádzky po tráve pomedzi stromy a živé ploty.
Navyše kruhové tvary dávajú prostrediu omnoho zdravšiu energiu, ako pravouhlé štvorcové a obdĺžnikové tvary.


Zdroj: https://kertitippek.blog.hu/2015/01/14/naerum_korkertjei_kitekintes_daniaba?fbclid=IwAR2qhj5hMTFJOPHnYzCyJN0K-cGjLVJU9QZFUJM1gUcUymaNzVhvhotKnqs