Obliekajte svoje detičky do bio-oblečenia

V dnešnej dobe je výber detského oblečenia skutočne široký a naše bábätká si tak môžeme parádiť jedna radosť. Na trhu sa však objavil aj pomerne nový druh (nielen) detského oblečenia, a to je bio-oblečenie, teda odevy z bio-materiálov.


ČO JE TO BIO-OBLEČENIE?

Bio-textil znamená, že materiály, z ktorých je oblečenie vyrobené, pochádzajú z ekologicky kontrolovaného poľnohospodárstva. Pri pestovaní ani pri výrobnom procese teda nie sú použité pesticídy či iné chemické prostriedky a taktiež pracovníci na týchto ekologických farmách pracujú za etických podmienok – nevyužívajú sa detská práca a pracovníci dostávajú normálne peniaze, nie almužnu.

Na farbenie bio-bavlny či iných bio-materiálov (napr. ľan, konope či bambus) slúžia tiež len prípustné životné prostredie nezaťažujúce farbivá.

PREČO SI VYBRAŤ BIO-OBLEČENIE PRE SVOJE BÁBÄTKO?

Napriek množstvu krásnych detských vecí všetkého druhu, sa mamičky čoraz viac zaujímajú aj o oblečenie v bio kvalite. Niet divu, keďže tento typ odevov má v porovnaní s „klasickými“ odevami mnoho výhod.

Veľkým pozitívom je, že bio-textil neobsahuje nežiaduce chemické látky, z ktorých niektoré môžu byť aj nebezpečné pre zdravie. Vďaka tomu nedráždia citlivú detskú pokožku, neprispievajú k rozvoju rôznych kožných ochorení, ako sú ekzémy a iné alergické prejavy a na nosenie sú veľmi príjemné.

Ak už bábätko aj ekzémom trpí, vďaka nedráždivému a jemnému bio-oblečeniu sa nebudú tieto kožné ťažkosti prehlbovať a drobček bude pokojnejší.

Výrobky z bio-bambusu majú napr. aj skvelé termoregulačné vlastnosti, takže bábätko sa v lete nebude nepríjemne „pariť“ a v zime zasa v takomto oblečení bude váš drobček v teplúčku.

Tapety, zdjęcia - Dziecko, Jesień, Liście, Koszyk

Nezanedbateľným pozitívom tohto typu odevov je aj ekologický aspekt. Pokiaľ vám teda životné prostredie nie je ukradnuté, aj vďaka kúpe bio-oblečenia prispievate k jeho ochrane.

Nemusíte sa báť, že by výber detského bio-textilu bol veľmi obmedzený a len v nudných farbách či strihoch. Ponuka je skutočne pestrá a modely sú rovnako krásne ako pri bežnom oblečení.

Zadovážiť si môžete dupačky, košieľky, body, ponožtičky, pančušky, tielka, svetríky, ale tiež uteráky, osušky, deky a prikrývky a množstvo iného – to všetko čisto prírodné a teda aj jemné k citlivej pokožke vášho bábätka. Okrem oblečenia sa vyrábajú aj plienky z bio-materiálov, ktoré sú taktiež obľúbené a osvedčili sa u mnohých mamičiek.

VYŠŠIA CENA – SKUTOČNE SA TO OPLATÍ?

Možno o kvalitách bio-textilu nepochybujete a radi by ste dopriali svojmu dieťatku to najlepšie, no odrádza vás vyššia cena tohto typu oblečenia. Vyššia cena je spôsobená okrem iného aj náročnejším spôsobom pestovania, nakoľko sa využívajú len povolené a ekologické prostriedky boja so škodcami a takto vypestovaná bavlna či iná rastlina nie je spravidla v takom veľkom objeme ako pri klasickom spôsobe pestovania.

Je však pravda, že cena bio-oblečenia je čoraz priaznivejšia a aj mnohé známe obchodné značky zaradili do svojho sortimentu odevy s označením „bio“ alebo „organic“, takže je to s jeho dostupnosťou stále lepšie a tieto produkty si môže dovoliť i viac mamičiek.

Keď svojho drobčeka oblečiete do bio-materiálov, budete mať istotu, že je skutočne ako v bavlnke a jeho zdravie nie je ohrozené rôznymi chemickým látkami pridávanými do bežného oblečenia. Niektoré z nich môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy, okrem iného sú medzi nimi neraz i látky s karcinogénnym (teda rakovinotvorným) účinkom.

Bio-oblečenie je teda určite dobrou voľbou pre zdravie a pohodu vášho pokladu.

Babatko v trave bioZdroj: https://najmama.aktuality.sk/clanok/223580/oblecte-si-drobceka-do-bio-oblecenia/