Oregon vortex.

Anomáliu, ktorú majú v severozápadnej časti USA je viac ako záhadná! V južnej časti Oregonu na brehoch rieky Rogue River pri meste Gold Hill je miesto, ktoré dostalo od miestnych indiánov pomenovanie Oregon Vortex – Oregonský vír.  Je tam  územie v priemere asi päťdesiatpäť metrov, kam sa báli chodiť aj indiáni, kone, ale aj lesná zver. Čo sa tam deje?

Už prvý pohľad na Oregon Vortex vo vás vzbudí rešpekt, pretože stromy tu rastú naozaj zvláštne – sú skrútene do rôznych uhlov.


Keď však zbadáte drevený dom, ktorý v minulosti slúžil ako mincovňa – je postavený v strede tohto územia, nebude vám všetko jedno. Je zvláštne naklonený, a tiež nezvyčajne skrútený. Pomenovanie „Dom záhad“, ako ho nazvali miestni obyvatelia ho úplne vystihuje.

Oregon Vortex (House of Mystery)


Keď totiž v dome zavesili oceľovú guľu s hmotnosťou pätnásť kilogramov, nevisela kolmo, ale podstatne sa vychýlila na severnú stranu.


To však nie je všetko. Na celom tomto podivnom území žiadny človek nedokáže stáť vzpriamene, pretože nejaká zvláštna sila nakláňa ľudí nevedomky smerom k severnému pólu. Keď sa človek pokúsi nahnúť na opačnú stranu, pocíti nezvyčajne silné ťahanie. Všetky okrúhle predmety sa tu vždy pohybujú ku stredu Oregon Vortex – po rovine aj do kopca, a keď si tam zapálite cigaretu, dym sa začne točiť do špirály.


Aká sila to môže byť?
Oregonskému víru sa najviac venoval geológ John Litster už na začiatku 20. storočia. Urobil tu tisícky pokusov, a všetky mal dopodrobna popísané. Pred svojou smrťou v roku 1956 však podľa všetkého svoje výsledky zničil, pretože ako sám povedal – „svet ešte nie je na podobné objavy pripravený“.

Napriek tomu, že viacero odborníkov urobilo na tomto tajomnom mieste nespočetne veľa pokusov, nikomu sa zatiaľ nepodarilo záhadu rozlúštiť. Ak na to John Lister naozaj prišiel – rozlúštenie záhady si so sebou zobral do hrobu.

Podľa niektorých vedcov tam môže pôsobiť akási dostredivá sila, alebo anomálne magnetické pole. Na rozlúštenie tejto záhady si však budeme musieť ešte počkať.

Na našej planéte existuje ešte veľa miest, kde fyzikálne zákony vôbec neplatia, a ľudia to pripisujú rôznym tajomným silám. No ani moderné technológie zatiaľ nevedia prísť na to, čo tieto paranormálne javy môže vôbec spôsobovať. Niektorí vedci to možno aj vedia, ale ľudia na odhalenie takýchto anomálii asi ešte nie sú dostatočne pripravení…Zdroj: https://magazin.pluska.sk/spektrum/prirodne-anomalie-ked-fyzikalne-zakony-neplatia