Studňa Rani Ki Vav v Patan

V meste Patan v Indii sa nachádza 27 metrov hlboká schodisková studňa s ešte hlbším spojením s minulosťou. Studňa je postavená v otvore v zemi, asi 60 metrov dlhom a 20 metrov širokom, a navrhnutá ako sedem úrovňový obrátený chrám.

V priebehu histórie bola väčšina pamiatok postavená mužmi s úmyslom uctiť svoje ženy. Avšak Rani Ki Vav je iný, keďže bol pôvodne postavený ako pamätník pre kráľa v 11. storočí jeho ženou. Preto sa stala známou ako “Kráľovnina schodisková studňa“.

V minulosti boli tieto studne bežné v celej Indii. Boli používané predovšetkým pre naberanie vody. Stali sa však taktiež miestom socializácie a dôležitým aspektom komunity pre vtedajších ľudí. Obsahuje viac ako 500 základných sôch a najmenej 1000 menších sôch, všetky v náboženských alebo mytologických obrazoch.


Majstrovské dielo architektúry, Rani Ki Vav v Patan, Gujarat, je jediným schodiskom, ktorý je vyhlásený za miesto svetového dedičstva UNESCO. Považuje sa za najvýznamnejší príklad zložitej architektonickej techniky, ktorý sa preukazuje v detailoch a krásnych proporciách.


Zdá sa, že v minulosti sa stavali stavby s hlbším zámerom, než je to dnes.
Postupne sa odhaľuje stále viac tajomstiev starobylých stavieb
a tým aj vyspelosť civilizácií pred nami…


ZDROJ: https://www.placemania.sk/svetova-zaujimavost/rani-ki-vav/