V roku 1948 bola v pohorí Altaj objavená starodávna skýtska topánka spred 2300 rokov.

Archeológovia, ktorí objavujú staroveké artefakty, zatiaľ čo vykopávky sú bežné, je však vzácnou situáciou nájsť starožitnosti v nedotknutom stave. V roku 1948 bola v Altajoch na Sibíri objavená dámska čižma. Napriek tomu, že sa verí, že topánka má 2300 rokov, bola prekvapivo v bezchybnom stave.

Táto topánka je vyrobená z mäkkej červenej kože a je navrhnutá s čiernymi korálkami a pyritovými kryštálmi vynikajúcim spôsobom.

Táto úžasná topánka bola objavená s niektorými ďalšími predmetmi, ako sú šperky, jedlo a zbrane. Starovekí Skýti boli kočovní ľudia, ktorí cestovali po euroázijskom kontinente. Na mieste boli nájdené artefakty, predpokladáme, že ide o ich mohylu, pretože pochovávanie mŕtvych tiel s vecami je skýtsky pohrebný zvyk. Keď jeden z nich zomrel, postavili drevenú chatku a umiestnili telo s jeho základnými vecami dovnútra, pretože verili, že to pomáha mŕtvym kolegom k lepšiemu posmrtnému životu.

Historici sa domnievajú, že spôsob pochovania a zamrznutá pôda pohoria Altaj spôsobili zachovanie topánok v tomto perfektnom stave.

Ďalšia vec, ktorá vyvolala v historikoch zvedavosť na tento objav, bola podrážka topánok, ktorá bola opracovaná guľôčkami a bola napnutá. Podľa názorov niektorých historikov je táto topánka špeciálne vyrobená na pohreb. 

Táto nádherná topánka je však teraz v zbierke starovekých artefaktov múzea štátneho dedičstva – St. Petersburg, Rusko.


ZDROJ: https://epicstotle.com/2300-year-old-shoe-found-in-near-mint-condition/?fbclid=IwAR1qlotxUj-Bz9ykFJoWSmLyLo6-7x054LxXWTB4OJdadV2gEUtwlAR891Y