Veľká Stúpa v Sanchi, India

Veľká stúpa v Sanchi je jednou z najstarších kamenných stavieb v Indii a významnou pamiatkou indickej architektúry. túto stavbu si objednal maurijský cisár Ashoka Veľký v 3. storočí pred Kristom. Jeho jadrom bola jednoduchá pologuľová tehlová stavba postavená na pozostatkoch Budhu. Bol korunovaný ‚ chhatra‘ , slnečníkom podobná štruktúra symbolizujúca vysokú hodnosť, ktorá bola určená na uctenie a ochranu relikvií. 

Na pôvodné stavebné práce tejto stúpy dohliadal Ashoka, ktorého manželka Devi bola dcérou obchodníka z neďaleke Vidishy.j Sanchi bolo tiež jej rodiskom, ako aj miestom jej a Ashokovej svadby. V 1. storočí pred Kristom boli pridané štyri bohato vyrezávané torany (okrasné brány) a balustráda obopínajúca celú stavbu. 

Pôvodná stavba bola poškodená niekedy v priebehu 2. storočia pred KRISTOM . Neskôr bola opravená a zväčšená. Vtedy boli doplnené ďalšie prvky; svoju konečnú podobu dosiahol v 1. storočí pred KRISTOM . Budova je 120 stôp (37 metrov) široká a 54 stôp (17 metrov) vysoká.

Centrálnu štruktúru tvorí pologuľovitá kupola ( anda ) na podstavci s relikviou hlboko vo vnútri. Kupola okrem iného symbolizuje nebeskú kupolu uzatvárajúcu zem. Nad ním sa tiahne hranaté zábradlie ( harmika ), o ktorom sa dá povedať, že predstavuje svetovú horu. Centrálny stĺp ( yashti ) symbolizuje kozmickú os a podopiera štruktúru trojitého dáždnika ( chattra ), ktorá predstavuje tri klenoty budhizmu:
Budhu,
dharmu (náuku)
a sanghu (spoločenstvo). 

Kruhová terasa ( medhi), obohnaná zábradlím, obopína kupolu, po ktorej majú veriaci obchádzať v smere hodinových ručičiek. Celá stavba je ohraničená nízkou stenou ( vedika ), ktorá je v štyroch svetových stranách toranas (obradné brány). Toranas Veľkej stúpy sú vrcholným úspechom sochárstva Sanchi. Každá brána sa skladá z dvoch štvorcových stĺpikov zakončených hlavnými zvieratami alebo trpaslíkmi, nad ktorými sú tri architrávy. Všetky prvky sú pokryté reliéfnou sochou zobrazujúcou udalosti zo života Budhu, príbehy Jataka (o predchádzajúcich životoch Budhu), scény raného budhizmu a priaznivé symboly. 


ZDROJ: Objavené v útrobách internetu