NERIEŠ

Tak často to počujeme z úst tých, ktorí sa snažia nám poradiť, alebo nás odradiť od niečoho, čo nás evidentne zaťažuje. Alebo náš prehnaný záujem zaťažuje ich. V každom prípade, ak nám niekto povie: NERIEŠ, mali by sme sa nad tým slovom zamyslieť. Možno to v tej chvíli nie je až tak zlá rada. Minimálne by nás to malo zastaviť v snahe vysvetľovať, alebo stále dookola robiť niečo…
Niekedy je proste lepšie nechať veci byť. Jednoducho to nechať tak. Nech to je také, aké je. A pozorujme. Pozorujme, čo sa deje, keď veci necháme len tak byť.

Nerieš, že sú ľudia iní, než by si Ty chcel. Nerieš, že Ti niečo nevychádza tak, ako si Ty praješ. Nerieš to. Netlač. Zvolni ten tlak, ktorý aj tak ničí iba Teba. Tvoje zdravie, Tvoju psychiku.

Daj šancu prejaviť sa tomu, čo Ti vadí. Možno prídeš na to, že vôbec nestojí za to, aby si tomu venoval Pozornosť. Možno prídeš na to, že ten, na kom Ti tak veľmi záleží, vôbec nestojí o Tvoju energiu, o Tvoj Čas, o Tvoj záujem. Možno to na chvíľu zabolí… no a? Veď je to tak, je to Pravda. Alebo chceš žiť radšej v klamstve? A je jedno, či niekto klame Tebe, alebo klameš sám sebe.

Možno máš strach, že o niečo, alebo o niekoho prídeš, ak to prestaneš riešiť. No a čo? Aj tak o to prídeš… len o čosi neskôr, keď spoznáš Pravdu. No ver, že vo chvíli, keď to prestaneš riešiť, sa Ti uvoľnil priestor pre niečo iné – skutočné, Pravdivé. Ak o to samozrejme stojíš. Lebo ak neprestaneš riešiť to, čo riešiš, budeš sa iba motať dookola v tom istom.

Viem, chce to odvahu.
Chce to vzdať sa pocitu, že je to Tvoja záležitosť. Chce to odvahu prijať skutočnosť, že akonáhle tomu prestaneš venovať toľko energie, všetko sa zmení. A ono sa to zmení… to si môžeš byť istý.
Nemusíš nikoho prehovárať, aby Ti venoval pozornosť, alebo aby pri Tebe stál. Vždy bude pri Tebe niekto stáť. Možno nie ten, koho si Ty praješ, no určite niekto, komu na Tebe záleží. Vždy to tak je. Vždy.

Chce to odvahu odovzdať sa Životu. Umožniť mu, aby sa isté veci jednoducho stali tak, ako to ide. Čo ak je to zaujímavejšie? Čo ak je Pozorovanie životných situácií tak zaujímavé, že Ťa to pohltí a Ty pochopíš, že to, čo sa tvorí akoby samé, už stačí len podporiť. A ak sa objaví niekto, kto neustále rieši, že máš žiť inak a nepáči sa mu to, ako žiješ a stále to rieši a rieši… Ti zrazu pripomenie Tvoju minulosť a to Ťa rozosmeje. Jeho to možno rozladí, možno ho to vytočí, no ale to NERIEŠ. To nie je Tvoje…


S úctou Milan