O mede a včelách.

Vedeli ste, že v mede sú živé enzýmy? Že tieto enzýmy odumierajú v kontakte s kovom a med sa stáva toxickým? Vedeli ste, že v úli je10 až 80 000 včiel a že včely sú jediný hmyz, ktorý vyrába potravu pre ľudí? Včely zachránili ľudí v Afrike pred hladom. Kráľovský dom vo Veľkej Británii konzumuje rumunský med. Zaujímavé je tiež, že telá veľkých cisárov sveta boli natreté medom, aby sa nerozložili.

Vedeli ste, že med obsahuje látku, ktorá pomáha ľudskému mozgu lepšie fungovať? Že med je JEDINÁ potrava na svete, ktorá sama dokáže udržať ľudský život? Že je to najzdravšia potrava na svete? Že propolis vyrobený včelami je najsilnejším prírodným ANTIBIOTIKOM? A vedeli ste, že stačí jedna čajová lyžička medu na udržanie života človeka 24 hodín? Taká je sila medu!

Skutočný pravý med nemá dátum expirácie a na získanie 1 kg medu potrebujete nektár z viac ako 1 000 000 kvetov. Med bol prvý tovar na svete, ktorý sa používal ako platidlo. Dokonca prvé mince na svete mali na sebe zobrazenú včelu.

Vedeli ste, že… na získanie 1gr včelieho jedu, potrebujete žihadlá vyše 10 000 včiel?
Vedeli ste, že… včely mávajú krídlami viac ako 11 000 krát/minútu?
Vedeli ste, že… včela môže lietať rýchlosťou viac ako 60 km/h?
Vedeli ste, že… včelia kráľovná sa pári len jediný raz, s 10 až 15-timi najschopnejšími trúdmi naraz? Vedeli ste, že… včelia kráľovná uloží za jediný deň viac ako 2000 vajíčok, ktorých hmotnosť dosahuje dvojnásobok jej váhy? A viete, že peľ môže mať viac ako 1500 farieb a odtieňov?

Taký je svet včiel – zaujímavý… Včela však žije menej ako 40 dní, navštívi minimálne 1000 kvetov a vyprodukuje menej ako lyžičku medu, no pre ňu je to celý jej život.ZDROJ: Objavené v útrobách internetu…