Stačí 5 minút denne a váš imunitný systém bude silný ako skala. Skúste to.

Ako posilniť imunitu? Aktivujte si lymfatický systém! A dokonca to zvládnete aj sami. Stačí sa naučiť robiť pravidelne pár masírovacích ťahov po tele.

Dobrá imunita je základom nášho celkového zdravia. Imunita funguje, ak sú v poriadku lymfatické uzliny. Správne pracujúci lymfatický systém rozvádza po tele dôležité látky, lymfocyty a vyrovnáva medzibunkové prostredie. Zároveň pomáha čistiť telo od nežiaducich škodlivín. Vďaka pravidelnej lymfatickej masáži budete zdraví a fit.

Lymfatické uzliny

Sú vlastne prvou zásahovou jednotkou, ktorá reaguje na prítomnosť choroboplodných zárodkov v tele, pretože sa v nich vytvárajú imunitné bunky. Prostredníctvom lymfatického systému sú z nášho organizmu vylučované všetky nepotrebné baktérie, vírusy a látky. bPokiaľ je narušený, zostávajú škodliviny v tele. Lymfatický systém totiž prúdi len jedným smerom – z medzibunkových priestorov lymfatickými cievami do krvi. Akonáhle je niekde blok, začne sa lymfa v mieste hromadiť. Správny chod lymfy však môžete podporiť vlastnoručnou domácou lymfomasážou.

Najprv si zahrejte telo

Než začnete s masírovaním, treba rozohriať telo a povzbudiť tok lymfy. Krúžte preto najskôr chvíľu ramenami a vyťahujte ich hore, dozadu a dole. Urobte si párkrát hlboký drep, celé chodidlá by vám pri tom mali spočívať na zemi. Niekoľkokrát tiež vykonajte otáčanie trupom, povzbudíte tak zažívací a lymfatický systém v brušnej dutine. Pred masážou sa uistite, že máte čisté ruky, budete využívať celé dlane, ktorými budete masírovať lymfatické uzliny. Sú okolo podpazušia a v oblastiach hlavy a krku.

Podpazušie

Vložte dlaň priamo do podpazušia a urobte priamo na koži 8 až 10 jemných krúžkov. Telová tekutina tadiaľto prechádza z tela do hlavy. Rovnako stimulujte aj druhé podpazušie.

Hlava a krk

Pokiaľ budete túto oblasť masírovať pravidelne, obrníte sa aj proti častému prechladnutiu. Ide o miesta pod ušami, pod čeľusťou a pod kľúčnou kosťou a na strane krku. Opäť na týchto miestach urobte 8 až 10 jemných krúžkov ako v prípade podpazušia.

Pod uchom


Túto oblasť sa nemasíruje celou dlaňou ale prstami. Okolo ucha budete prechádzať zo spodu roztvoreným prostredníkom a prstenníkom. Následne cez celé ucho urobte už známych 8 až 10 jemných krúžkov celou dlaňou. Rovnako tak okolo ucha na druhej strane. Následne masírujte niekoľkými jemnými hladkými pohybmi prstami obe strany od ucha smerom k ramenu.

Tvár

Na tvári masírujte bradu a spodnú čeľusť. Od stredu brady prstami prechádzajte pod čeľusťou až k ušnému lalôčiku. Jednotlivé ťahy vykonávajte vždy v smere od brady k uchu. Stačí z každej strany tak 5 ťahov. Pokiaľ máte sklony k opuchom v tvári, urobte si aj masáž tváre alebo sa zverte do rúk odborníkov. Ťahy vždy veďte od stredu tváre smerom von.


ZDROJ: https://dran.sita.sk/staci-5-minut-denne-a-vas-imunitny-system-bude-silny-ako-skala-skuste-to/?utm_source=frantisek-stacho&utm_medium=fb-lo&utm_campaign=facebook-lo

https://www.youtube.com/watch?v=cyOKODs47JA&t=133s